Skleroterapia piankowa pod kontrolą USG

Jest odmianą skleroterapii, którą można zastosować zamiast chirurgicznego leczenia żylaków, pod warunkiem że nie są zbyt duże i rozległe.  Skleroterapia piankowa jest jest to procedura ambulatoryjna, trwająca  około 30-50 minut. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym u pacjenta w pozycji leżącej. Po wykonaniu znieczulenia pod kontrolą ultrasonografu wprowadza się wenflon (cienki plastikowy cewnik) do zmienionej  chorobowo żyły.  Najczęściej jest to żyła odpiszczelowa na wewnętrznej powierzchni uda , żyła odpiszczelowa krótka na tylnej powierzchni łydki lub ich główne gałęzie. Przygotowany  przed zabiegiem środek obliterujący podaje się przez wprowadzony cewnik, masując  kończynę wzdłuż  żyły  tak aby rozprowadzić pianę na całej jej długości. Środek obliterujący ze względu na zawartość pęcherzyków powietrza jest bardzo dobrze widoczny w USG. Pozwala to na zobaczenie i sprawdzenie czy wszystkie żylaki zostały prawidłwoo wypełnione. Środek obliterujący wytwarza stan zapalny w naczyniu, który doprowadza do zwłóknienia i do zamknięcia jego światła . Z obserwacji u około 85% pacjentów wymagany jest tylko jeden zabieg, około 15-18% wymaga dwóch ,  1-2% trzech sesji. Liczba zabiegów uzależniona jest od wielkości, szerokości i zakresu żylaków.

 

Wykonanie skleroterapii piankowej przy prawidłowym zakwalifikowaniu pozwola odstąpić od tradycyjnego zabiegu operacyjnego.

 

Korzyści skleroterapii piankowej:

1)   Brak cięcia chirurgicznego – nie ma ryzyka zakażenia miejsca operowanego

2)   Mniejsze ryzyko uszkodzeń nerwów

3)   Znieczulenie miejscowe – mniejsze obciążenie dla organizmu w porównaniu do znieczulenia ogólnego

4)   Procedura bezbolesna

5)   Lepszy efekt kosmetyczny zaraz po zabiegu – mniejsze zasienie skóry

6)   Szybszy powrót do pełnej sprawności po zabiegu

7)   Mniejsze koszty dla pacjenta

 

Potencjalne wady skleroterapii piankowej:

1)   nie wszystkie poszerzone naczynia żylne można zakwalifikować do zabiegu

2)   uzyskanie pełnego efektu może wymagać więcej niż jednego zabiegu

mogą powstawać przebarwienia na skórze w rzucie leczonych żył – najczęściej znikakają po kilku miesiącach do roku, niezwykle rzadko mogą pozostać na stałe (przebarwienia skórne mogą także powstać przy tradycyjnej metodzie